Historia szkoły od roku 1989

Od roku 1989

Po kilkuletniej przerwie w  roku szkolnym 1989/90 piękna i wyremontowana siedlecka szkoła podstawowa znów powitała uczniów w swych progach.

W tym dniu nastąpiło uroczyste otwarcie placówki połączone z wojewódzką inauguracją roku szkolnego. Dyrektorem rozpoczynającym działalność nowej placówki była pani Maria Komarek, a od listopada 1989 roku do grudnia 1990 Ryszard Czaja. Od stycznia 1991 roku funkcję tę pełni Krystyna Szarowska.

Większość nauczycieli pracuje tu od początku i tworzy tę kolejną część historii szkoły po ośmioletniej przerwie.
Początkowo było ciężko i biednie. Stan techniczny obiektu wymagał ciągłych remontów. Trzeba było wielu starań, by ją odmalować, odnowić salę gimnastyczną, naprawić przeciekający dach, czy uruchomić blok żywieniowy. Niektórzy pamiętają wielkie czyny rodziców dla szkoły i wspólne malowanie. Brakowało środków nawet na ogrzewanie budynku, czy środki czystości. Są wśród nas ci, którzy pomagali nam w tych trudnych chwilach. Dopiero, kiedy organem prowadzącym została nasza Gmina Lubin wyjrzało dla nas słońce. Zaczęły się wielkie zmiany. Szkoła, z roku na rok, stawała się piękniejsza, bezpieczniejsza i nowocześniejsza, doposażona w sprzęt i pomoce. Dziś mamy nową świetlicę, ocieplony i kolorowy budynek, wyposażoną kuchnię oraz właściwe warunki nauki.

Po drodze musieliśmy się zmierzyć z kolejnymi reformami oświaty, ale nie one były najważniejsze. Mieliśmy ambicje stać się dobrą szkołą z tradycjami, która będzie miała patrona. Pracowaliśmy na ich realizacją 10 lat. Doceniono nasze sukcesy i w 1999 roku tu, w tej sali odbyła się uroczystość nadania imienia Henryka Sienkiewicza i wręczenie sztandaru przez władze gminy.

W roku 2003 nastąpiła kolejna zmiana - placówka przejęła uczniów Szkoły Podstawowej w Księginicach i zwiększył się obwód szkoły.

Na przestrzeni lat stworzyliśmy w szkole małe centrum kultury, w którym wszyscy możemy się spotkać kilka razy w roku i miło spędzić czas hołdując polskim tradycjom. Osiągamy wiele sukcesów, na różnych polach: edukacyjnym, sportowym, czy kulturalnym. Realizujemy wiele programów z funduszy unijnych, dzięki którym zapewniamy  uczniom ciekawą ofertę zajęć pozalekcyjnych i wycieczek oraz „zielone szkoły” czy wzbogacenie bazy szkoły m.in. w pracownię komputerową.

Historia szkoły stanowi dla nas wielkie wyzwanie. Stale próbujemy odkrywać  jej nieznane karty i utrwalać te, które tworzymy sami. Staramy się organizować uroczystości obchodów rocznic jej powstania i zjazdy absolwentów.  Pierwszy zjazd odbył się w 1994 r., następny w 1999r., a w 2009r. kolejny z okazji obchodów potrójnego jubileuszu 55-lecia szkoły w Siedlcach, 20-lecia istnienia obecnej szkoły i 10-lecia nadania imienia Henryka Sienkiewicza.

**Jesteś tutaj: **Home Historia od roku 1989